Witamy w naszym opracowaniu!

W 2021 roku energetyka atomowa w Polsce wskoczyła na nowe tory. Dwie nasze czołowe firmy podpisały umowy z amerykańskimi partnerami na zakup elektrowni atomowych:

Moc wytworzonej energii elektrycznej każdej pojedynczej jednostki wynosi odpowiednio 300MWe i 77MWe. Rozwiązania o mocach do 300MWe nazywamy Małymi Modułowymi Reaktorami (po angielsku: Small Modular Reactor - SMR). Moce typowych reaktorów energetycznych są znacznie wyższe i przekraczają 1000MWe.

W 2022r. do peletonu zainteresowanych budową małych reaktorów dołączyła firma Last Energy podpisując listy intencyjne z Enea (czerwiec) oraz z Legnicką Specjalną Strefą Ekonomiczną i DB Energy (lipiec). Last Energy planuje wytwarzać reaktory o mocy elektrycznej 20 MWe .

Na wiosnę 2023 mamy także dwa projekty na dwie duże elektrownie (reaktory o mocy powyżej 1000MWe) firm, amerykańskiej Westinghouse Electric Company i koreańskiej Korea Electric Power Corporation (KEPCO).

Perspektywa tak znacznych zmian w naszej energetyce skłoniły nas do przygotowania kursu, który przybliży słuchaczom świat atomu, reakcji jądrowych oraz objaśni gdzie i dlaczego możemy szukać paliwa dla tych nowych elektrowni.

Zwrócimy uwagę na małe reaktory, ze względu ma krótszy czas realizacji.
Te duże wykazują niższą cenę za MWh ale każdy reaktor jest, w dużej mierze, odrębną unikalną budową w miejscu instalacji.
W przypadku małych SMR’ów zyskujemy na dużej serii identycznych rozwiązań. Urządzenia są produkowane w fabryce, dostarczane w kilku częściach (modułach) i montowane w elektrowni. Ponadto mogą być zlokalizowane bliżej odbiorców, otrzymujemy bezpieczniejszy, bo rozproszony system źródeł zasilania – zamiast jednego mamy trzy lub cztery.